Dolby Atmos

Olyan kérdéseket várunk ide, amelyek vélhetőleg csak a Q30-cal függnek össze, annak valamilyen hardveres tulajdonsága vagy egyedi firmware-e miatt.
  • Szerző
  • Üzenet

reasonv

Dolby Atmos

Hozzászólás2019.05.27. 16:00

Sziasztok!

Van egy Q30-es média jejátszóm és olyan erősítőm, ami képes dekódolni a Dolby Atmos jelet (is). Próbáltam lejátszani több olyan tartalmat a Q30-ason, ami elvileg tartalmazott Dolby Atmos hangot is, de az erősítő mindnél azt írja ki, hogy "csak" Dolby TrueHD hang van bemeneten, nem pedig Atmos (elvileg az Atmos bele lehet kódolva TrueHD-ba).
A Q30-as lejátszón a Play beállításnál a HDMI RAW-ra van állítva és ezen megy át a kép és a hang is az erősítőbe (nincs optika hangkábel bekötve). A Q30 leírásában szerepel, hogy képes többek között a Atmos jelet is átküldeni, tehát elvileg támogatott a továbbítása.
Viszont akkor miért nem azt jelzi az erősítő, hogy Atmos a forrás? Erre a kérdésre keresném a választ.

A tartalom, amit lejtászottam kifejezetten Dolby Atmos demo disk (Blu-ray RIP) volt, valamint filmek. Most vagy rosszul jelzik a forráson, hogy van benne Atmos hang vagy valahol máshol van a hiba. Gyári Atmos-os Blu-ray lemezem nincs, azzal nem tudtam kipróbálni, de pl. az Xbox One is támogatja az Atmos-t és azon keresztül viszont látható az Atmos forrás az erősítőn.

Van ilyennel valakinek tapasztalata? A Q30-al van probléma vagy a forrással vagy esetleg mással? Szeretném megérteni.

Köszönöm

Beast

Re: Dolby Atmos

Hozzászólás2019.05.27. 23:36

reasonv írta:...A Q30-as lejátszón a Play beállításnál a HDMI RAW-ra van állítva és ezen megy át a kép és a hang is az erősítőbe...

Az Atmos valóban TrueHD vagy Dolby Digital Plus hangsávba lehet belekódolva. Nálunk semmi gond egy DENON-on ezekkel. A Te erősítőd milyen típusú?
HiMedia.hu adminisztrátor

reasonv

Hozzászólás2019.05.28. 11:29

Beast írta:
reasonv írta:...A Q30-as lejátszón a Play beállításnál a HDMI RAW-ra van állítva és ezen megy át a kép és a hang is az erősítőbe...

Az Atmos valóban TrueHD vagy Dolby Digital Plus hangsávba lehet belekódolva. Nálunk semmi gond egy DENON-on ezekkel. A Te erősítőd milyen típusú?

Nekem is Denon-om van (1500H). Igen, azt én is olvastam, hogy a TrueHD-ra van kódolva és erősítő onnan veszi ki az információt. Ami viszont nem tiszta, hogy az erősítő hogyan különbözteti meg a Atmos-os TrueHD-t és az Atmons nélküli TrueHD-t? Azt gondoltam, hogy amiben van Atmos jel, ott azt írj ki a kijelzőre Atmos és nem THD, de eddig ezt nem sikerült elérnem. Nálatok van látható jele az erősítő kijelzőn ennek? Nyilván egy gyári 4K-s Blu-ray lemezzel és lejátszóval ki lehetne próbálni, de olyanom nincs. Csak sima lejátszóm van, ami a sima (1080p) lemezen lévő TrueHD-t viszi. Úgy tudom Atmos-os hang csak a 4K-s lemezeken van, de ebben nem vagyok 100%-ig biztos.

Egyedül az Xbox One esetében írja ki, hogy Atmos, ha arra állítom át a kimenő jelet.

Beast

Hozzászólás2019.05.28. 15:47

reasonv írta:...Egyedül az Xbox One esetében írja ki, hogy Atmos, ha arra állítom át a kimenő jelet.

Hol állítod át a kimenő jelet? Az XBOX-on? Vagy az erősítőnek mondod manuálisan, hogy Atmost csináljon belőle?
A PLAYBACK menüben OK, hogy RAW van állítva a HDMI-hez, de a HBR output-nál is RAW7.1 (vagy legalább AUTO) van kiválasztva? Kiírja természetesen az erősítő, ha pl. a TrueHD-ban Atmos van, azaz az erősítő kijelzőjén ilyenkor Atmos kiírás látható.

reasonv

Hozzászólás2019.05.28. 19:53

Beast írta:
reasonv írta:...Egyedül az Xbox One esetében írja ki, hogy Atmos, ha arra állítom át a kimenő jelet.

Hol állítod át a kimenő jelet? Az XBOX-on? Vagy az erősítőnek mondod manuálisan, hogy Atmost csináljon belőle?
A PLAYBACK menüben OK, hogy RAW van állítva a HDMI-hez, de a HBR output-nál is RAW7.1 (vagy legalább AUTO) van kiválasztva? Kiírja természetesen az erősítő, ha pl. a TrueHD-ban Atmos van, azaz az erősítő kijelzőjén ilyenkor Atmos kiírás látható.

Az Xbox-on lehet beállítani, hogy milyen legyen a kimenő jel (DTS, Dolby Digital vagy Atmos). Bármelyiket állítom be, az erősítőn látszik is egyből a változás.
A HBR Out beállítás Auto-n van. Nem akartam se 5.1, se 7.1-re tenni dirtektben, mert hol ilyen a forrás, hol olyan. Az Auto-n eldönti magának a lejátszó. Most kipróbáltam ditekt RAW7.1-el, de akkor sem jelezte, hogy Atmos hang lenne (vissza is tettem Auto-ra).

A Himedia biztos átküldi a Atmos jelet, a HDMI kábellel sincs gond (2.0-s, 4K képes) és az erősítő is tudja dekódolni. Akkor csak arra tudok gondolni, hogy a jelátszott anyag a "rossz" és nincs benne Atmos hang. Az viszont fura, hogy minden forrás "rossz", amit néztem.
Az fura, hogy az erősítőn - az alsó színes gomboknál (Movie) - ha Sound Mode-ot váltok, akkor az Atmos fel sem tűnik a felsorolásban, csak a három TrueHD-s mód (TrueHD, TrueHD + Dolby Surround, TrueHD + Neural:X), pedig a Manual szerint a Atmos-nak is ott kell lennie elvileg... attól f függetlenül, hogy milyen a forrás. Nálatok kiválasztható a Sound mode-ban az Atmos?

Beast

Hozzászólás2019.05.29. 10:44

reasonv írta:...Nem akartam se 5.1, se 7.1-re tenni dirtektben, mert hol ilyen a forrás, hol olyan...

Ezt nem a forráshoz kell igazítani, hanem a Te hangrendszeredhez. De akkor ezek szerint nem ezen múlik. A legújabb firmware van a Denon-on és a Q30-on is?

reasonv

Hozzászólás2019.05.29. 11:07

Beast írta:
reasonv írta:...Nem akartam se 5.1, se 7.1-re tenni dirtektben, mert hol ilyen a forrás, hol olyan...

Ezt nem a forráshoz kell igazítani, hanem a Te hangrendszeredhez. De akkor ezek szerint nem ezen múlik. A legújabb firmware van a Denon-on és a Q30-on is?

Igen, mindkettőn a legfrissebb firmware van. Amúgy ha RAW5.1-re teszem a HBR-t, akkor a TrueHD-s hangsávra kapcsolva (ami 7.1-es) nincs hang. Ezért hagytam Auto-n és majd a Himedia eldönti, melyik szükséges.

Nálatok vannak Atmos-os hangfalak bekötve az erősítőbe a hagyományos 5.1-en felül? Mert nekem olyan nincs (csak 5.1), és az erősítő is így lett konfigurálva. Ez is eszembe jutott, hogy azért nincs a Sound Mode-ok közzött Atmos, mert az erősítő úgy tudja, hogy nincs hozzá elég hangfal. De azt gondolom, hogy akár van elég hangfal hozzá, akár nem, attól még a forrást fel kell ismerje. 7.1-es rendszerem sincs, mégis lejátsza a 7.1-es TrueHD hangsávokat. Az Info gombra ki is írja az erősítő, hogy hány csatorna van a forrásban.
Azzal nyilván tisztában vagyok, hogy hiába jönne ez össze, hiába ismerné fel az Atmos forrást, Atmos-os hangfalak híján úgysem tudnám élvezni a 100% Atmos élményt, de ettől még az erősítő lejátszhatná az ilyen hangformátumokat is.
Köszönöm egyébként, hogy segítesz megfejteni ezt a rejtvényt.

Beast

Hozzászólás2019.05.29. 14:34

reasonv írta:... Amúgy ha RAW5.1-re teszem a HBR-t, akkor a TrueHD-s hangsávra kapcsolva (ami 7.1-es) nincs hang...

Ez nálunk is így van, ha 7.1 és TrueHD, akkor nincs hang RAW5.1-es HBR beállítás mellett, gondolom nem tud a TrueHD-ba ilyen szinten belenyúlni.
Nálunk 7.1 van, de ahogy írod, ettől még fel kell ismernie a forrást, az erősítő menüjében (General/Information/Audio) is ki kell írnia, milyen formátumot detektál. Illetve azt mondtad, XBOX esetén látsz Atmos kiírást, tehát most is kellene, akár 5.1 hangfallal is. Ki tudod próbálni másik erősítőn valahol? Ha nincs külön magassági hangfal konfigurálva, akkor szerintem simán elhagyja az erősítő az Atmos plusz infóit, és simán a 5.1/7.1 TrueHD hangsáv (vagy Dolby Digital Plus) szól.
Ha mutatsz egy konkrét fájlt, megmondom, hogy nálunk azzal megjelenik-e az Atmos jelzés az X-4500H-n.

reasonv

Hozzászólás2019.05.30. 13:27

Beast írta:
reasonv írta:... Amúgy ha RAW5.1-re teszem a HBR-t, akkor a TrueHD-s hangsávra kapcsolva (ami 7.1-es) nincs hang...

Ez nálunk is így van, ha 7.1 és TrueHD, akkor nincs hang RAW5.1-es HBR beállítás mellett, gondolom nem tud a TrueHD-ba ilyen szinten belenyúlni.
Nálunk 7.1 van, de ahogy írod, ettől még fel kell ismernie a forrást, az erősítő menüjében (General/Information/Audio) is ki kell írnia, milyen formátumot detektál. Illetve azt mondtad, XBOX esetén látsz Atmos kiírást, tehát most is kellene, akár 5.1 hangfallal is. Ki tudod próbálni másik erősítőn valahol? Ha nincs külön magassági hangfal konfigurálva, akkor szerintem simán elhagyja az erősítő az Atmos plusz infóit, és simán a 5.1/7.1 TrueHD hangsáv (vagy Dolby Digital Plus) szól.
Ha mutatsz egy konkrét fájlt, megmondom, hogy nálunk azzal megjelenik-e az Atmos jelzés az X-4500H-n.

Sajnos nincs lehetőségem másik erősítőn kipróbálni.
Viszont szívesen megosztom az egyik demo filet, amivel tesztelek. Milyen e-mail címre küldhetem a linket?
Köszönöm

Beast

Hozzászólás2019.05.30. 14:41

reasonv írta:...Milyen e-mail címre küldhetem a linket?

Privát üzenetben nekem. PÜ ikon a nevem alatt a hozzászólásaimnál.
Következő

Vissza: Q30 specifikus kérdések