Akadozó, ugráló lejátszás

• Szerző
  • Üzenet

sawwee

Akadozó, ugráló lejátszás

Hozzászólás2018.04.16. 05:15

Q5 Pro típusú készülékkel próbáltam lejátszani egy 4K HDR filmet a MediaCenterben. A lejátszott UHD BD ISO a Synology NAS-omon (DS1515+) található, a két készülék között NFS kapcsolat van. A NAS LAN-nal csatlakozik a hálózatra, a Q5 Pro pedig 5 GHz-es wifin.

Az említett film lejátszása során percenként legalább 2-3-szor (de időnként jóval több alkalommal, sok esetben másodpercenként vagy annál is sűrűbben) a kép egy pillanatra "megugrott", kb. úgy nézett ki, mint ha kimaradt volna egy(-két) képkocka, ami időnként csak simán kellemetlen, máskor kifejezetten zavaró volt.

Ugyanezt a filmet ugyanebből a forrásból a TV-m (LG B6 OLED TV) teljesen simán, zökkenőmentesen játssza le.

Felmerült bennem, hogy esetleg a wifin keresztül történő lejátszás a probléma oka, de ez igen valószínűtlennek tűnik az alábbiak miatt:
- A Q5 Pro-ra telepített SpeedTest alkalmazás adatai alapján a készülék még így Wifi-n keresztül is több, mint kétszer olyan gyors adatkapcsolatot ér el, mint amennyi az adott film bitrátája volt. (Ráadásul a mért adat igazából az internet felől érkező adatokra vonatkozik, ahol a szolgáltató által kínált sebesség is lehet szűk keresztmetszet, tehát nem kizárt, hogy a belső hálózaton még ennél is jóval gyorsabban kapja az adatokat a Q5 Pro.)
- A TV-m saját lejátszója szintén wifi-n keresztül kapcsolódik a hálózathoz, és tökéletesen gördülékenyen játssza le az említett filmet

Mivel a Q5 Pro-t alig egy napja vásároltam, és ez volt az első film, amit megnéztem rajta, nem tudom megmondani, hogy más filmek esetében is jelentkezik-e az említett probléma. Azt viszont simán elképzelhetőnek tartom, hogy a gyakorlatlanságomból adódóan én nem állítottam be valamit megfelelően.

Mi lehet az akadozás (pontosabban inkább "ugrálás") hátterében, és hogyan tudom kiküszöbölni? Elképzelhető-e, hogy a 4K HDR már feszegeti a Q5 Pro hardverének a határait, és emiatt nem volt kellően gördülékeny az adott film lejátszása?

Beast

Re: Akadozó, ugráló lejátszás

Hozzászólás2018.04.16. 10:36

sawwee írta:...Felmerült bennem, hogy esetleg a wifin keresztül történő lejátszás a probléma oka...

Szinte bizonyosan a wifi az oka, szerintem. Millió dolog zavarhatja meg az általában stabil hálózatot is 1–2 óra alatt, amíg egy filmet nézel. Nem hogy a 4K HDR nem feszeget semmilyen határt a maga max. 128 Mbites sebességével, de akár 300 MBit fölötti filmeket is le lehet a Q5 Pro-n játszani (etherneten bizonyosan).
Azt gondolom, nem AC-s a routered, vagy legalább is a tévéd miatt (amiben a wifi tuti nem AC-s), csak 801.11n módban működik. Kábelt javasolnék, vagy egy AC-s routert (de azt sem messzire).
HiMedia.hu adminisztrátor

sawwee

Hozzászólás2018.04.16. 13:38

Beast írta:
sawwee írta:...Felmerült bennem, hogy esetleg a wifin keresztül történő lejátszás a probléma oka...

Szinte bizonyosan a wifi az oka, szerintem. Millió dolog zavarhatja meg az általában stabil hálózatot is 1–2 óra alatt, amíg egy filmet nézel. Nem hogy a 4K HDR nem feszeget semmilyen határt a maga max. 128 Mbites sebességével, de akár 300 MBit fölötti filmeket is le lehet a Q5 Pro-n játszani (etherneten bizonyosan).
Azt gondolom, nem AC-s a routered, vagy legalább is a tévéd miatt (amiben a wifi tuti nem AC-s), csak 801.11n módban működik. Kábelt javasolnék, vagy egy AC-s routert (de azt sem messzire).

Köszönöm szépen a választ!

A Wifi routerem AC-s (sőt, MU-MIMO-t is tud, egyidejűleg több eszközön akár 2334 Mbps sebességre képes), kifejezetten 4K filmek lejátszására ajánlják. (Típus: ASUS RT-AC87U). A router 170 cm-re van a Q5 Pro-tól. Egyébként a tévémben is AC-s wifi van, bár ennek gondolom itt most nincs jelentősége.

A fentiek alapján, valamint annak alapján, hogy a lejátszóval gyakorlatilag azonos helyen lévő és ugyanarra a wifi hálózatra csatlakozó tévén gördülékeny a lejátszás, én a magam részéről csodálkoznék, ha valóban a wifi lenne a probléma, de azért majd kipróbálom LAN kapcsolat mellett is. (Jóllehet direkt azért vettem AC-s lejátszót, hogy ne kelljen kábelezni.)

Ja, és a kapcsolat sajnos nem csak 1-2 óra alatt zavaródott meg, hanem akárhányszor kipróbálom, már az első 20 mp-ben elkezd akadni/ugrani a kép (meg persze később is), míg ugyanez a probléma a tévén nem jelentkezik.

sawwee

Hozzászólás2018.04.16. 14:01

Időközben kipróbáltam kábellel is (vadiúj Cat6 kábel), sajnos pontosan ugyanúgy akad/ugrik a lejátszás.

A különböző beállítások között mik lehetnek azok, amiket érdemes volna ellenőrizni? Pl. a képfrissítés gyakoriságát (mármint a távirányítón a "TV MODE" gombbal elérhető beállítást) szükséges-e manuálisan állítgatni, vagy annak a fenti jelenség szempontjából nincs jelentősége? (2160P 60Hz-en és 2160p 24 Hz-en egyaránt kipróbáltam, mivel a film 23.976 fps-ű, de egyik beállítással sem volt rendben a lejátszás.)

sawwee

Hozzászólás2018.04.16. 14:12

Újabb részlet: Bár esküdni nem mernék rá, úgy látom, hogy az akadás leginkább (de nem kizárólag) akkor történik meg, amikor a filmhez tartozó felirat éppen vált vagy új felirat jelenik meg. (UHD Bluray lemez file-jait játszom le.)

Beast

Hozzászólás2018.04.16. 14:41

sawwee írta:...a távirányítón a "TV MODE" gombbal...

Az a gomb arra van, hogy ha nincs kép az adott videókimeneten, akkor vakon is válthassunk. Ezt csak akkor használjuk, ha egy ismeretlen tévével gond összekötni a készüléket valamiért. A kék cempés HiMedia beállítások menüben engedélyezni kell a 24 Hz támogatását, a videókimenetet meg fixen arra álítanám, amit a TV max. tud (tehát 2160p-re). Szívesen megnézném, mit nevezel akadásnak/ugrásnak. Ha egyetlen fájlról beszélünk továbbra is, akkor akár a fájlban is lehet gond, de akkor mindig ugyanott kell jelentkeznie (még akkor is, ha mondjuk a TV gond nélkül játsza).
Megtudhatom a fájl adatait, esetleg megnézném én is?

sawwee

Hozzászólás2018.04.16. 15:24

Beast írta:Megtudhatom a fájl adatait, esetleg megnézném én is?

Természetesen, nagyon köszönöm, hogy foglalkozol az üggyel!

Küldök rögtön privát üzenetet a file elérhetőségével.

Beast

Hozzászólás2018.04.18. 16:22

Ez a film az összes HiMedia Q modellen egyformán rosszul működik. Ha menüvel együtt akarjuk lejátszani, akkor kilép a lejátszásból a Media Center. Más lejátszón nincs ugyanezzel a fájllal gond. Ilyet még nem láttunk, így továbbítottam a gyártónak a fájlt.

Beast

Hozzászólás2018.04.21. 14:09

Állítólag nincs gond vele már a v2.0.8-as firmware-ben. Frissíts!

sawwee

Hozzászólás2018.04.21. 21:43

Beast, köszi szépen az utánajárást!

Frissítettem, de sajnos a probléma továbbra is fennáll. (Esetleg továbbítsd ezt az infót a HiMedia-nak is, hátha előbb-utóbb tényleg kijavítják.)
Következő

Vissza: KODI és HiMedia Media Center